Proiect didactic pentru implementarea în clasă
Unitatea de învăţământ: Scoala nr 11. Targoviste
Numele şi prenumele: Rosu Cristian
Disciplina: Educatie Muzicala
Clasa/Vârsta
|
Unitatea
|
Titlul activităţii didactice
|
Timp
|
Clasa aV-a
|
Muzica
|
Subiectul lecției: Opereta
|
50 minute
|
|
Justificarea didactică pentru
utilizarea TIC
|
Obiective de învăţare
|
|
Voi utiliza calculatorul pentru a audia
creațiile muzicale
specifice operetei.
Tehnologiile informaţionale şi ale comunicaţiilor vor fi utilizate pentru
evidentierea sincretismului artelor fiind mult mai folositoare decat
resursele traditionale.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint se pot reactualiza
cunoștințele dobîndite anterior.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține
momentul predării într-un mod interactiv față de elevi.
|
- de receptare a muzicii şi formarea
unei culturi muzicale;
- cultivarea sensibilităţii, a
imaginaţîei şi a creativităţii muzicale şi artistice;
- de a verifica lectia anterioara.
|
|
Termeni cheie
|
Resurse
|
|
OPERETA-Compoziție muzical-dramatică ușoară, scrisă
pentru soliști, cor și orchestră pe un libret cu conținut agreabil, în care
cupletele cântate alternează cu cele vorbite.
|
Mijloace
Didactice:
Videoproiector,Tablă,Proiect-didactic ,Prezentare power
point,Videoclip
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a V-a
a. Suport
Software:
• Microsoft
Powerpoint
b. Resurse
Umane: Profesorul şi elevii clasei a
VI-a
c. Resurse
Timp: 50 minute
d. Metode
utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
|
|
Desfăşurarea activităţii
didactice
|
|
|
I.Moment organizatoric .
-creează condiţii optime pentru desfăşurarea orei de
educaţie muzicală
- organizează colectivul de elevi
- pregăteşte materialul didactic
- anunţă scopul şi obiectivele lecţiei
- pune absente
- face liniste
-Intonează exerciţii de emisie, respiraţie, omogenizare -
vocalize
-intonează cu elevii cantecul Cântec vechi francez din
opera ,,Dama de pică”- de Piotr Ilici Ceaikovscki
II.Anuțarea sbiectului lecției noi .
III. III.PREZENTAREA MATERIALU-LUI NOU
- elevii vor viziona un material video din
opereta,,Liliacul’’ de Johann Strauss,- mai precis,aria Adelei din această
opretă;
- se va preciza că fragmentul muzical vizionat se numeşte
aria Adelei dintr-un nou gen muzical numit operetă;
-se va scrie
titlul lectiei pe tabla : Opereta
- din a doua jumătate a sec.al XIX-lea,din opera comică
s-a desprins genul muzical numit operetă (opera mică)
- creatorul acestui gen este considerat a fi
compozitorul,Jacques Offenbach; El foloseşte în operetele sale elemente
componente ale operei cum sunt: uvertura, arii, duete, cavatine,coruri, etc.
- între operă şi
operetă,există elemente care le diferenţiază cum sunt:
- caracterul preponderent comic şi optimist al operetei;
- apariţia pasajelor vorbite;
- dimensiunea mai redusă;
- deci opereta ca gen este o lucrare muzicală
vocal-dramatică,pentru solişti ,cor şi orchestră în care pasajele căntate
alternează cu cele vorbite şi are un conţinut comic.
- Jacques
Offenbach a compus operete ca: ,,Frumoasa Elena’’, ,,Barbă Albastră’’, Viaţă
pariziană’’
- Johann Strauss
(fiul): ,,Liliacul’’, Sânge vienez’’, Voivodul ţiganilor’’;
- Franz Lehar: ,,Văduva veselă’’, ,,Ţara surâsului’’;
- Frederick Loewe:,,My Fair Lady’’
- În ţara noastră,cunoscând manifestările de teatru
popular, compozitorul Alexandru Flechtenmacher, compune prima ,,operetă’’din
istoria genului ,,Baba Hârca’’, dar cel care realizează prima operetă în
adevăratul sens a fost compozitorul Ciprian Porumbescu, - cu opereta,,Crai
nou’’ pe versurile poetului Vasile Alecsandri;
- alţi compozitori ai genului sunt: Filaret Barbu
cu:,,Plutaşul de pe Bistriţa’’, Ana Lugojana’’;
- Gherase Dendrino: ,,Lăsaţi-mă să cânt’’, ,,Lysistrata’’
- predarea cântecului ,,Aria Adelei din opereta
,,Liliacul’’de Johann Strauss;
- analiza cântecului se face cu elevii:
- în ce măsură este scris
- ce valori de note recunoaşteţi ?
- în ce tonalitate este scris ? şi de ce ?
- profesorul va intona cântecul pe note tactând măsura şi
apoi pe cuvinte.
- va relua cântecul împreună cu clasa ,individual şi în
grup.
III.Aprofundarea
în temă .
Libretul operetei „Crai nou” este adaptat după textul lui
Vasile Alecsandri;
Se oferă informații despre acest fapt;
Audiție - Corul fetelor și flăcăilor „ Haideți ,
haideți ! ” -
Determinarea :
- Ce sentimente ,
emoții , stări sufletești a exprimat muzica operetei?
- Ce ați
observat interesant ,
neobișnuit în această creație ?
- Cine a interpretat creația ?
- Cărui gen de muzica aparține această creație: populară
, clasică sau ușoară ?
Concluzia : Opereta
este un gen al muzicii teatrale în care predomină muzica de dans , are caracter distractiv și este accesibilă publicului
larg .
-pune întrebari despre lectia noua învaţată.
|
|
|
Finalizarea proiectului
|
|
-pune întrebari despre lectia noua învaţată.
- vor audia, piesa corală,,Ana
Lugojana’’de Ion Vidu,prelucrere din folclor;
Tema pentru acasă :
- De
studiat din manual noțiunea de operetă.
- De
completat portofoliul cu
informații despre operetă și
compozitorii care au abordat acest gen muzical.
Elevii notează în caiet tema pentru
data viitoare.
|
|
Autoreflecţia
|
|
Scrieţi câteva consideraţii personale privind
desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida
reflecţia:
1. Cât de
reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică desfășurată a fost
reusita.
2. Care
au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?
Punctele slabe consider că au fost emoțiile pe care
le-am manifestat pe parcursul lectiei iar punctele forte au fost definite de
faptul că elevii au dobandit noi cunostințe muzicale iar auditile muzicale au
avut un impact pozitiv asupra acestora,dezvoltându-le preocuparea pentru
muzica simfonica.
3. Care a
fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevii au fost entuziasmati in momentul în care au
avut parte de auditia muzicală.
4. Care a
fost feedback-ul elevilor?
Feed-back-ul elevilor a fost unul pozitiv au ascultat
cu atentie cele prezentate, s-au arătat încântați de modul în care a fost
prezentată lecția, fapt ce a demonstrat că obiectivele de învățare au fost
realizate.
|